Obsah:
Fakturujete a pravidelně přemýšlíte nad tím, jak má správná faktura vlastně vypadat, co musí obsahovat a jak ji nejlépe a pokud možno jednoduše vytvořit? Po přečtení tohoto článku budete mít ve všem jasno!
Faktura a její funkce
Řekněme, že faktura je dokumentem, který dokládá, že za nějakou poskytnutou službu nebo vyrobené zboží náleží dodavateli určitý obnos peněz, který mu má ve stanovené lhůtě uhradit odběratel. Zjednodušeně se jedná o předpis platby za dodané zboží nebo službu.
Protože jde o doklad, který je pro podnikatele či živnostníka stěžejní, jelikož dokazuje jeho příjmy, musí faktura obsahovat stanovené náležitosti a měla by mít určitou formu. Nezapomeňte také na to, že faktury slouží jako podklady pro různá přiznání, a proto je nutné mít je řádně číslované a dostupné pro případnou kontrolu.
Fakturu může vystavit v podstatě kdokoliv. Její podoba pak bude záviset na tom, zda-li jste plátci nebo neplátci DPH.
Jak vytvořit fakturu?
I kdybyste si vzali papír a tužku a fakturu jednoduše napsali, pak pokud bude mít vše, co na ní má být uvedeno, bude to platný doklad. V dnešní době však už takovému “psaní” faktur odzvonilo, vytvořit fakturu lze mnohem jednodušší cestou.
1. Fakturace v Excelu nebo Wordu
Na této klasice zřejmě začíná každý podnikatel a živnostník. Tato varianta je použitelná v případě, kdy vystavujete jednu fakturu za uherský rok, protože při vyšším počtu vystavených dokladů hrozí, že ve fakturaci uděláte chybu. Buď si spletete číslo faktury nebo na dokladu nebudou uvedeny všechny povinné informace.
2. Online fakturační aplikace
Velmi příjemnou a jednoduchou fakturaci vám zaručí některý z online fakturačních nástrojů. Dnes jich je na trhu spousta, takže si vybere opravdu každý. Výhodou takovéto fakturace je její automatizace a jednodušší administrativa. Fakturační programy také dbají na to, aby veškeré vystavené doklady měly zákonem stanovené náležitosti. S tím vám odpadá spousta starostí.
Například ve Vyfakturuj.cz si můžete nastavit, zda-li jste plátci nebo neplátci DPH, a podle toho budou vaše vystavené faktury vypadat. Také si můžete vybrat mezi několika typy dokladů, které lze v systému vytvořit, anebo si můžete nastavit, aby se k neuhrazeným fakturám po splatnosti odesílaly neplatičům upomínky.
Jak vystavit ve Vyfakturuj.cz první fakturu? Ukáže vám to naše podrobná nápověda: Jak vystavit první fakturu?
3. Účetní programy
Účetní programy představují další úroveň pro tvorbu faktur. Tento software je už natolik komplexní, že zpravidla obsahuje také funkce pro vedení účetnictví a správu mezd. Využijí jej tedy spíše velké firmy a jejich účetní oddělení.
Typy faktur
V praxi se velmi často setkáváme nejen s klasickou fakturou, ale také se zálohovou fakturou nebo třeba proformou. Pojďme se podívat, co jednotlivé druhy faktur znamenají.
- Klasická (řádná) faktura. Jedná se o základní typ faktury a vystavuje se v případě dodání zboží nebo služby. Jejím prostřednictvím dodavatel požaduje ve stanovené lhůtě úhradu dané částky od odběratele.
- Zálohová faktura se používá v případě, kdy od zákazníka žádáte částečnou úhradu předem – chcete, aby vám zaplatil zálohu třeba na materiál. Není to účetní ani daňový doklad. Zálohových faktur můžete vystavit několik i na různé částky.
- Proforma faktura je velmi podobná zálohové faktuře. Jediný rozdíl je v tom, že je vystavena na celou částku, kterou má zákazník předem uhradit. Opět to není ani účetní ani daňový doklad.
- Vyúčtovací (koncová) faktura. Musíte ji vystavit ve chvíli, kdy jste zákazníkovi nejprve vystavili jednu či více zálohových faktur nebo proformu. Tato koncová faktura pak bude obsahovat uhrazené zálohy a případný doplatek. Koncová faktura už je účetním nebo daňovým dokladem a vstupuje do vašeho účetnictví.
Co musí faktura obsahovat?
Jak bylo uvedeno výše, podoba faktury závisí zejména na tom, zdali ji vystavuje plátce nebo neplátce DPH. Na základě toho je pak na fakturu pohlíženo jako na:
- Daňový doklad– vystavují jej plátci DPH a řídí se zákonem o DPH
- Účetní doklad– vystavují jej neplátci DPH a řídí se zákonem o účetnictví
Neplátci DPH jsou podnikatelé a živnostníci, kteří při podnikání nepřesáhli svým obratem zákonem stanovený limit nebo se sami k plátcovství nepřihlásili. Jsou to osoby, které nejsou registrované k dani z přidané hodnoty a tedy DPH neodvádí ani ji neuvádí na svých fakturách.
Naopak plátci DPH jsou k dani z přidané hodnoty registrovaní, DPH odvádí a na svých fakturách DPH uvádějí. Plátcem se stanete po překročení zákonem stanoveného limitu nebo když se k plátcovství dobrovolně přihlásíte.
Náležitosti faktury od neplátce DPH
Faktura, kterou vystavují neplátci DPH, by měla obsahovat následující informace:
Náležitosti faktury od plátce DPH
Faktury vystavované plátci DPH jsou daňovými doklady a oproti neplátcům obsahují nějaké údaje navíc:
- Jméno, příjmení a adresu nebo název firmy a její sídlo dodavatele,
- jméno, příjmení a adresu nebo název firmy a její sídlo odběratele,
- IČO a DIČ,
- údaj o zápise v rejstříku (živnostenském či obchodním, včetně oddílu a vložky),
- evidenční číslo daňového dokladu,
- rozsah a předmět plnění (popis zboží nebo služby, včetně množství a ceny),
- základ daně, sazbu daně a výši daně v českých korunách,
- datum vystavení daňového dokladu,
- DUZP.
Vzor faktury neplátce DPH
Správně vystavená faktura pak může vypadat například takto:
Náležitosti faktury od plátce DPH
Faktury vystavované plátci DPH jsou daňovými doklady a oproti neplátcům obsahují nějaké údaje navíc:
- Jméno, příjmení a adresu nebo název firmy a její sídlo dodavatele,
- jméno, příjmení a adresu nebo název firmy a její sídlo odběratele,
- IČO a DIČ,
- údaj o zápise v rejstříku (živnostenském či obchodním, včetně oddílu a vložky),
- evidenční číslo daňového dokladu,
- rozsah a předmět plnění (popis zboží nebo služby, včetně množství a ceny),
- základ daně, sazbu daně a výši daně v českých korunách,
- datum vystavení daňového dokladu,
- DUZP.
Vzor faktury plátce dph
Správně vystavená faktura pro plátce DPH pak může vypadat například takto:
Fakturace do zahraničí
Fakturujete-li také za hranice naší země, nezapomeňte si opravdu řádně hlídat svůj obrat. Z hlediska ne/plátcovství jsou totiž pro zahraniční fakturaci nastavena různá pravidla a existují různé režimy, ve kterých lze fakturovat a odvádět daně.
Jak vystavit zálohovou fakturu?
Zálohová faktura je jedním z typů nedaňových dokladů, prostřednictvím kterého můžeme po zákazníkovi vyžadovat platbu určité částky předem. Zpravidla jsou zálohové faktury využívané v případě velkých nebo nákladných zakázek, u kterých je třeba nejdříve pořídit materiál a podobně. Dále je dobré vědět, že i na jednu zakázku lze vystavit několik zálohových faktur, i s rozdílnými částkami.
Podoba zálohové faktury není žádným zákonem stanovena, co v ní bude uvedeno tedy záleží pouze na vás. Doporučujeme být i v případě záloh pečliví a na doklad uvést veškeré potřebné informace, aby v budoucnu nevznikaly nesrovnalosti.
Pokud se o zálohovkách chcete dozvědět víc, i včetně toho, jak z nich vystavit koncovou fakturu, mrkněte na článek, který jsme na toto téma napsali: Zálohová faktura a jak ji vystavit
Vyfakturuj.cz
Točí se vám z fakturace hlava? Tak už nemusí. Vyzkoušejte online fakturační program Vyfakturuj.cz. Hned v úvodním nastavení uvedete, zda-li jste plátci nebo neplátci DPH a od toho se bude odvíjet vše ostatní, včetně náležitostí vystavovaných faktur.
Díky automatizaci procesů, na kterou klade Vyfakturuj.cz velký důraz, pak můžete jednoduše párovat vystavené doklady s příchozími platbami, zasílat po datu splatnosti upomínky o neuhrazených dokladech a mnoho dalšího. Hodit se vám mohou také exporty v různých formátech či grafy a přehled příjmů.