Co je to DUZP a jak ho správně určit?

02. 10. 2024
Kdy má být nejpozději vystavená faktura? Jaká je minimální doba splatnosti? Co je DUZP a jak fakturovat na přelomu roku?

Patříte k plátcům DPH? Pak byste měli vědět, že jedním z povinných údajů, které musíte uvádět ve vystavených fakturách, je DUZP neboli datum uskutečnění zdanitelného plnění. V následujících řádcích si blíže přiblížíme, co to DUZP je i jak DUZP správně určit.

Co je to DUZP?

DUZP je pojmem, který je zakotvený v zákoně o dani z přidané hodnoty. Jedná se o den, kdy došlo k prodeji zboží nebo k poskytnutí služeb podléhajícímu DPH. Zatímco pro plátce DPH je uvedení DUZP na faktuře povinné, neplátců DPH se netýká, na fakturách ho tedy nemusejí uvádět. Z pohledu daně z přidané hodnoty je toto datum velmi významné, zpravidla se k němu totiž váže povinnost přiznat daň z přidané hodnoty z dodaného zboží nebo z poskytnuté služby. Na faktuře se DUZP zpravidla nachází ve stejné části jako datum vystavení a splatnosti.

Jaký je rozdíl mezi DUZP a datem vystavení faktury?

Součástí faktury musí být kromě DUZP také datum jejího vystavení. Datum vystavení je jednoduše den, kdy jste fakturu vystavili a zaslali ji zákazníkovi. DUZP zpravidla označuje den, během kterého došlo k předání zboží nebo dodání smluvené služby, případě vydání daňového dokladu za situace, že jste ho vydali ještě před dodáním služby. Uvedení data vystavení faktury je povinné jak pro plátce, tak i neplátce DPH. V souvislosti s datem uskutečnění zdanitelného plnění a datem vystavení mohou nastat dvě situace.

Datum vystavení je dřívější než DUZP

V řadě případů se DUZP a datum vystavení faktury shodují. Mnoho podnikatelů totiž fakturu vystavuje v den dodání zboží či služby. Může se však stát, že podnikatel vystaví fakturu ještě před tím, než zboží dodá. Dojít k tomu může například v situaci, kdy podnikatel předá zákazníkovi zboží až po vydání faktury. Vystavit fakturu před DUZP je možné pouze u zboží, ne u služeb. Pokud je faktura vystavena před dodáním služby, bude DUZP stejné jako datum vystavení.

Datum vystavení je pozdější než DUZP

K pozdějšímu vystavení faktury než je DUZP může dojít v případě, že vydáte zboží nebo poskytnete službu, ale fakturu vystavíte později. Pokud však fakturu vystavíte po uskutečnění zdanitelného plnění, musíte to udělat do 15 dnů od DUZP, v opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Je také třeba dodat, že i když byla faktura vystavena později, daňová povinnost vzniká dnem DUZP.

Jak se určuje DUZP?

Vzhledem k tomu, že je DUZP klíčovým údajem, který ovlivňuje, jak a kdy se odvádí DPH, rozhodně se hodí znát, jak se DUZP správně určuje. Určení data uskutečnění zdanitelného plnění je upraveno v zákoně o dani z přidané hodnoty.

DUZP při dodání zboží

V případě dodání zboží bývá DUZP dnem, kdy došlo k předání zboží zákazníkovi nebo přijetí platby, dle toho, k čemu došlo dříve. Konkrétně se za DUZP u dodání zboží považuje den dodání, tedy den převodu práva nakládat se zbožím jako vlastník, den příklepu při vydražování zboží ve veřejné dražbě a den přenechání zboží k užívání finančního leasingu.

DUZP při dodání zboží

DUZP při poskytování jednorázových služeb

Při poskytování jednorázových služeb je za DUPZ považovaný den dodání služby, den přijetí úplaty za poskytnutou službu nebo den vystavení daňového dokladu v závislosti na tom, co nastalo dříve.

DUZP při převodu nemovitosti

U převodu nemovitostí je za DUZP považovaný den, kdy došlo k předání nemovitosti do užívání novému vlastníkovi, den, kdy došlo k doručení vyrozumění z katastru nemovitostí nebo den, kdy došlo k přijetí úplaty dle toho, co nastalo dříve.

Jaké jsou nejčastější chyby spojené s DUZP?

Abyste se při stanovování DUZP vyvarovali chyb, rozhodně není na škodu znát ty nejčastější. Jedná se o:

  • Nevystavení daňového dokladu k přijaté platbě do 15 dnů,
  • stanovení DUZP před dodáním zboží nebo přijetím peněz,
  • nepřípustné stanovení pozdějšího DUZP než je poslední den poskytnutí služby nebo dodání zboží,
  • DUZP se chybně dostane do špatného zdaňovacího období, například u kvartálních plátců může toto chybné stanovení znamenat, že k odvedení daně dojde až o tři měsíce později, což může vést v případě vyšších částek k vysokému penále.

Jak je to se splatností faktury?

Na fakturách plátců DPH se může kromě DUZP a data vystavení objevit také datum splatnosti, které určuje den, do jehož konce má dojít k úhradě faktury. Toto datum není povinnou součástí faktur, v případě, že na faktuře není uvedené, automaticky ze zákona platí doba 30 dní. Za běžnou splatnost faktury se považuje lhůta 14 dní, lhůta však může být také kratší nebo delší. Horní hranice splatnosti je občanským zákoníkem stanovena na 60 dnů. Tuto hranici je možné překročit pouze za podmínky, že to není vůči tomu, komu má být částka proplacena, hrubě nespravedlivé. V případě, že odběratel fakturu nezaplatí v termínu splatnosti, může být navýšena o penále.

Odběratel a dodavatel se mohou předem dohodnou na delší splatnosti, nejlépe v písemné formě.

Fakturujete bez starostí s Vyfakturuj.cz

Možností, jak si zásadně usnadnit vystavování faktur, ať už jste, nebo nejste plátci DPH, je služba Vyfakturuj.cz. Tento praktický nástroj vám pomůže správně určit DUZP i nastavit data splatnosti a zajistí, že vystavené faktury budou v souladu se zákonem.

Vyzkoušet zdarma Vyfakturuj.cz

Přečtěte si i naše další články

Dominika Kostrhonová
Autor článku: Dominika Kostrhonová Krok za krokem se rozkoukává na pozici markeťačky, stará se o naše blogy a svět onlinu. Volný čas ráda tráví v přírodě se svým psem Marleym, na tenisovém kurtu nebo někde na cestách. Letenky uloví dřív, než přistanou na webu.