Obsah:
Nahlédnutí do slovníku
IČO je zkratka ze slov Identifikační Číslo Organizace. Tato zkratka je oficiální od 1. července 2010. Do této doby se psalo jen IČ. To je však nyní chybné. Neskloňuje se a píší se zásadně všechna písmena velká, neoddělená tečkou či mezerou. IČO tedy píšeme dohromady, velké a vždy v prvním pádě. Takže:
Správně je IČO.
Na zkratku DIČ (Daňové Identifikační Číslo) se vztahují stejná pravidla jako na IČO. Tedy, píšeme velká písmena, vždy v prvním pádě a dohromady bez mezer či teček.
IČO
Už tedy víme, jak ho napsat. IČO je v České republice osmi místné číslo, které naše podnikání činí unikátním. Je pomůckou pro úředníky. Existuje nespočet podnikatelů a ruku na srdce, názvy jsou mnohdy podobné, ne-li stejné. IČO je unikátní kód, který se nedá splést. Slouží úředníkům pro identifikaci vašeho podnikání a vás samotných. Díky tomuto číslu si najdou přesně vás.
Díky IČO jsme také snadno dohledatelní v Administrativním registru ekonomických subjektů, neboli v ARES.
Jak získat IČO
V dnešní době získá IČO živnostník i na CzechPOINT, nemusíte tedy na živnostenský úřad. Získání je jednoduché a vcelku rychlé. Samozřejmostí jsou nějaké podmínky:
- jste starší 18 let,
- trestní bezúhonnost a způsobilost k právním úkonům,
- nemáte dluhy na sociálním a zdravotním pojištění, nebo vůči finančnímu úřadu,
- pokud jde o činnost vázanou, řemeslnou nebo koncesovanou, potřebujete kvalifikaci.
Pak stačí jen s občanským průkazem a tisícikorunou zajít na živnostenský úřad. Úředník se zeptá na pár údajů, vyplní vám papíry a je hotovo. Pak už jen stačí nahlásit změnu zdravotní pojišťovně a hurá, IČO je na světě a z vás je podnikatel. Založení firmy je o dost složitější.
Pokud chcete založit firmu a získat IČO, je třeba navštívit notáře, svoji banku a živnostenský úřad.
Jak zrušit IČO
Jestli jste už někdy podnikali a zrušili svou živnost, IČO stále zůstává v evidenci. A pak po čase začnete znovu podnikat jako OSVČ, v úplně jiném odvětví, vrátí se vám staré IČO. IČO nemůže být přiřazeno jiné osobě. U firem (právnických osob) IČO zaniká úplně.
DIČ
Daňové identifikační číslo, neboli DIČ, je číslo označující plátce daně. Získá ho každá firma nebo živnostník od finančního úřadu. DIČ bude uvedené v dokumentu Rozhodnutí o registraci, a to bez ohledu na fakt, jestli jste plátce nebo neplátce DPH. Pokud jste osoba fyzická, vaše DIČ je CZ plus rodné číslo. Toto číslo používáme, pokud jednáme se správcem daně.
Na stránkách finanční správy můžeme najít registr plátců DPH, kde díky DIČ zjistíme, jestli podnikatel není v dluhu. DIČ je také číslo, které musí uvádět na daňový doklad každý plátce DPH. Povinnost platit daň z přidané hodnoty vzniká v případě, že finanční obrat přesáhl hranici dvou milionů korun za dvanáct kalendářních měsíců.
Naši bratia mají IČO, IČ DHP a DIČ. IČO má stejnou funkci jako u nás. IČ DPH je jako naše DIČ, každý plátce DPH ho musí mít, kdežto neplátci stačí jen DIČ. DIČ je pro komunikaci s úřady.
Jak to řeší Vyfakturuj.cz?
Hoďte problémy s fakturací za hlavu a mějte více prostoru pro zajímavější aktivity. V aplikaci si jednoduše nastavíte jestli jste či nejste plátce DPH.
Vsaďte na jistotu a připojte se ke stále narůstajícímu počtu uživatelů, kteří využívají pohodlnou a bezpečnou online fakturaci ve Vyfakturuj.cz! Propracovaný systém, který každý den s radostí posouváme o kus dál, získal ocenění nejlepšího fakturačního programu v roce 2021.