Četli jste článek Jak vystavit fakturu a říkáte si, co dál? Jednou z náležitostí je splatnost. V tomto článku se dozvíte, co to je splatnost a do kolika dnů má odběratel povinnost zaplatit fakturu.
Už se vám někdy stalo, že odběratel fakturu nezaplatil? Podívejte se na fakturu, jestli máte správně nastavené datum splatnosti. Zaplacené faktury dokážou vaše podnikání nakopnout a motivovat. Nezaplacená faktura je nepříjemná záležitost. Jednou z možností, jak se nezaplacené faktuře vyhnout, je správně stanovit datum splatnosti faktury.
Co je to splatnost?
Datum splatnosti je jedna z náležitostí na faktuře. Jde o datum, kterým odběrateli říkáte, do kdy vám má fakturu zaplatit. Určitě data na faktuře nepodceňujte.
Kdy je faktura splatná?
Každá faktura se stává splatnou ode dne doručení odběrateli.
Ze zákona je faktura splatná:
- 30 dnů od vystavení faktury, pokud není stanoveno jinak,
- 60 dnů, pokud mezi sebou obchodují podnikatelské subjekty,
Doba splatnosti může být i delší než 60 dnů, pokud se tak obchodníci předem dohodnou. Dohoda by měla být spravedlivá pro obě strany.
Jak stanovit splatnost
Dle průzkumů jsme stát, kde se faktury moc neplatí nebo je platíme až po splatnosti. Zákon na podnikatele myslí a v obchodním zákoníku byl stanoven pojem maximální splatnost faktur.
Optimální a nejčastěji používaná je splatnost do 14 dnů. Delší doba splatnosti špatně ovlivňuje vaše cash flow (= peněžní tok, rozdíl mezi příjmy a výdaji). Pokud i přesto stanovíte splatnost delší, může se stát, že zakázky nebudete schopni plnit a bude vám chybět finanční obnos. Ideální je stanovit si takovou splatnost, abyste si nenarušili stabilní příjem.
Jak si dohodnout datum splatnosti s odběratelem?
Jak jsme už zmínili, splatnost faktury může být delší než 30 dnů. Jako podnikatelský subjekt (společnosti, organizace…) můžete stanovit splatnost faktur až 60 dnů. Je tak dáno v občanském zákoníku.
Jedna z možností, jak se s odběratelem dohodnout, je zmínit dobu splatnosti v obchodních podmínkách.
Pokud jste se k obchodu dohodli například ústně nebo e-mailem a nejde o nákup z e-shopu, je dobré v komunikaci splatnost zmínit a s odběratelem se dohodnout, do kdy zaplatí. Buďte k sobě upřímní, čtete vždycky obchodní podmínky? Proto se alespoň ústně dohodněte na splatnosti. Stačí jednou větou.
Například u poskytnutí služeb je vhodné se předem dohodnout na proplacení služby hned na místě hotovostí a vypsat paragon.
Co dělat, když vám odběratel nezaplatí?
Nezaplacená faktura po splatnosti je nepříjemná a dle průzkumů jde o celkem běžný jev. Jedním ze způsobů, jak odběratele urgovat, jsou upomínky. Běžně se odesílají po uplynutí data splatnosti a pak po týdnu. Z aplikace Vyfakturuj.cz můžete odeslat automaticky až tři upomínky. Přečtěte si, kdy lze stanovit penále za pozdní úhradu faktury.
Splatnost faktur ve Vyfakturuj.cz
Splatnost faktur si ve Vyfakturuj.cz nastavíte jednoduše. Každá faktura může mít dokonce jinou splatnost. Podívejte se na návod, jak řešit neuhrazenou fakturu v aplikaci Vyfakturuj.cz.