Existuje několik možností, kterými OSVČ daní své příjmy. Využít lze výdajový paušál, paušální daň anebo pracovat s reálnými výdaji. Rozhodnutí, která varianta je pro vás nejlepší, spočívá pouze na vás. Ale ať už jste lékař, advokát nebo třeba kadeřník a rozhodnete se pro využití paušální daně, můžete si velice hezky zjednodušit život.
Paušální daň
Paušální daň je částka, kterou jednou měsíčně zasílají poplatníci finančnímu úřadu. Tato částka je stále ve stejné výši a platí se měsíčně po celý rok. Odpadají tak starosti se zálohami na sociální a zdravotní pojištění, stejně tak jako s daňovým přiznáním. Vede se pouze daňová evidence a není třeba řešit účetnictví. To vše pak znamená více času na práci či na zábavu, jelikož se nemusíte zatěžovat zbytečnou administrativou a naháněním účetního.
Paušální daň je určená osobám výdělečně činným, které nejsou plátci DPH, a jejich roční obrat je do 2 000 000 korun. Pokud ji budete chtít využít, je třeba si uvědomit, že u ní nelze uplatnit žádné daňové slevy a úlevy. Registrovat se k paušální dani je třeba vždy do 10. ledna daného roku. Pokud tento termín zmeškáte, můžete se přihlásit zase až za rok.
K platbě paušální daně se přihlásíte prostřednictvím vyplnění formuláře Ministerstva financí, který osobně donesete na místně příslušný finanční úřad, zašlete jej poštou či elektronicky, nejlépe však prostřednictvím vaší datové schránky (přihlásit se k datovce můžete i prostřednictvím portálu MOJE daně).
Vyplatí se vám to? To si musíte pořádně propočítat.
Co zahrnuje paušální daň?
Jak bylo výše uvedeno, rozhodne-li se poplatník pro registraci k paušální dani, ulehčí se mu celý proces plateb (nejen) směrem k finančnímu úřadu. Nebude tak muset zvlášť rozesílat různé zálohy, ale vše vyřídí naráz.
Platba paušální daně totiž zahrnuje:
- platbu za daň z příjmu,
- zálohy na sociální pojištění,
- zálohy na zdravotní pojištění.
Platbu není třeba blíže specifikovat, jednoduše ji zašlete s konkrétním variabilním symbolem na stanovený účet. Na konci zdaňovacího období by vám pak neměly vznikat žádné přeplatky nebo nedoplatky.
Zdanění paušální daní
Podle zákona o daních z příjmů jsou paušální daně rozděleny do tří pásem. Do jakého budete patřit pásma, stanovují vaše příjmy a obor pracovní činnosti, kdy je třeba splnit alespoň jednu ze stanovených podmínek.
1. pásmo
Spadají do něj osoby, jejichž výdělek je pod 1 000 000 korun ročně. Výše paušální daně pak činí (pro rok 2024) 7 498 Kč. Týká se většiny podnikatelů v České republice.
První pásmo se týká také:
- Osob s příjmem do výše 1 500 000 Kč ročně za předpokladu, že nejméně 75 % příjmů ze samostatné činnosti tvoří příjmy, na které lze uplatnit 60% nebo 80% výdajový paušál.
- Osob s příjmem do 2 000 000 Kč ročně, pokud alespoň 75 % jejich příjmů ze samostatné činnosti jsou příjmy, na které lze uplatnit 80% výdajový paušál.
2. pásmo
Do druhého pásma spadají OSVČ:
- S příjmem do 1 500 000 Kč ročně, bez ohledu na to, jaký typ činnosti provozují.
- S příjmem do 2 000 000 Kč ročně, opět za předpokladu, že alespoň 75 % jejich příjmů ze samostatné činnosti jsou příjmy, na které lze uplatnit 80% nebo 60% výdajový paušál.
Částka paušální daně k úhradě je aktuálně stanovena pro toto pásmo na 16 745 Kč.
3. pásmo
Pro třetí pásmo je stanovená paušální daň ve výši 27 139 Kč a týká se osob s příjmy do 2 000 000 Kč za rok, bez ohledu na to, jaký typ činnosti provozují.
Pokud během roku překročíte stanovený limit, máte povinnost tuto skutečnost nahlásit příslušnému finančnímu úřadu prostřednictvím speciálního formuláře. Následně vám bude vypočten doplatek na dani.
Pokud se naopak stane, že vaše příjmy poklesnou a nebudou daného pásma už dosahovat, je třeba to oznámit také, finanční úřad vám pak spočítá a vrátí případný přeplatek.
Praktický příklad použití paušální daně
Paní Horáková je účetní na volné noze. Její roční výdělek dosahuje 1 100 000 Kč. Uplatňuje také paušální výdaje ve výši 60 %. Jelikož by nerada přeplatila na daních, rozhodla se pro využití paušální daně.
Vzhledem ke svým příjmům spadá do prvního pásma (vydělává 1,1 mil Kč za rok a uplatňuje 60% výdajový paušál).
Měsíční úhrada paušální daně pro první pásmo je stanovena na 7 498 Kč, paní Horáková tedy bude pravidelně odvádět finančnímu úřadu tuto částku. Celková částka za rok pak bude 12 x 7 498 Kč, tedy 89 976 Kč.
Není třeba počítat vše z hlavy, na internetu jsou dostupné praktické kalkulačky.
Kdy se OSVČ paušální daně vyplatí?
Která cesta je pro vás ta pravá? Rozhodování v této spleti čísel může být poměrně náročné, protože neexistuje žádná příručká nebo univerzální rada, která vám řekne, co máte dělat. Spolehnout se můžete jen sami na sebe, protože přehled o vašich financích máte pouze vy. Zkuste si tedy jednotlivé možnosti propočítat a pak si porovnejte, co je pro vás výhodnější.
Obecně lze říci, že se paušální daně vyplatí v případě podnikání, které trvá déle než rok, roční příjem se pohybuje mezi 650 000 Kč a 2 000 000 Kč a neuplatňují se žádné odpočty (kromě slevy na poplatníka).
Výhody a nevýhody paušální daně
Jaké má registrace k paušální dani výhody a nevýhody? Začneme výhodami:
- Vedete pouze evidenci příjmů a pohledávek, které jsou spojené s vaším podnikáním.
- Nemusíte skladovat každou účtenku a paragon a odpadá vám tím značná část administrativy.
- Náklady na účetnictví jsou nižší.
- Nemusíte se trápit obavami z daňových kontrol.
- Nemusíte podávat přehledy na sociální a zdravotní pojištění ani daňové přiznání (podrobnosti si uvedeme v následující kapitole).
Na druhou stranu je ale třeba počítat s tím, že neuplatníte žádné daňové slevy a úlevy.
Daňové přiznání u paušální daně
Jak bylo uvedeno, daňové přiznání se při uplatnění paušální daně nepodává.
Pozor si však musíte dát v okamžiku, pokud dojde k překročení stanovených limitů, případně pokud budou porušena pravidla pro vstup do tohoto režimu. Pak bude třeba daňové přiznání zpracovat.
Stát se tak může třeba ve chvíli, kdy vaše podnikání přesáhne příjem 2 000 000 Kč. Tam se budete muset smířit s tím, že podání daňového přiznání se stává nutností.
Jak se přihlásit k paušální dani?
Pokud jste si vše pečlivě propočítali a zjistili jste, že je pro vás registrace k paušální dani tou nejlepší možnou volbou, je pak samotný proces přihlášení velmi jednoduchý.
Pokud splňujete pravidla (nejste plátci DPH, nejste v insolvenci, nemáte příjmy ze závislé činnosti nebo nejste společníkem ve veřejné obchodní společnosti), nastavte si budík na 10. ledna. To je totiž nejzazší den, ke kterému se můžete k paušální dani registrovat. Pokud tento termín promeškáte, budete čekat na další rok. Výjimku mají nově zaregistrovaní živnostníci, kteří se mohou registrovat až do data zahájení své podnikatelské činnosti.
Nejrychlejší cesta k registraci vede přes portál MOJE daně, kde vyplníte formulář Oznámení o vstupu do paušálního režimu. Vyplněný papírový formulář můžete také přinést na místně příslušný finanční úřad. V dnešní době je však nejjednodušší cesta přes datovou schránku.
Pokud byste se chtěli z paušální daně odhlásit, opět musíte respektovat zdaňovací období a termín 10. ledna daného roku.