Slevy na dani z příjmů a daňové zvýhodnění

02. 10. 2024
Neplaťte na daních víc, než je nutné, a podívejte se, jaké můžete uplatnit

Věděli jste, že při podání daňového přiznání můžete uplatnit několik druhů slev a snížit si tak daňový základ? Neplaťte na daních víc, než je třeba, a přečtěte si, jaké slevy na dani z příjmů jsou relevantní právě pro vás!

Jaké slevy lze odečíst od daně z příjmů fyzických osob?

Jelikož OSVČ platí daně z příjmu pouze jedenkrát ročně, je možné veškeré daňové slevy využít také pouze 1x ročně, právě při podání daňového přiznání. To se podává nejpozději do tří měsíců po uplynutí zdaňovacího období.

Pojďme se podívat, jaké druhy slev je možné si od roku 2024 odečítat. (Samozřejmě za předpokladu, že splňujeme stanovené podmínky.)

  • Sleva na daňového poplatníka,
  • sleva na důchodce,
  • sleva na invaliditu,
  • sleva na dítě,
  • sleva na manžela nebo manželku,
  • penzijní a životní pojištění,
  • úroky z úvěru na bydlení,
  • dary a darování krve.

Seznam to není nikterak krátký, jednotlivé slevy a podmínky jejich uplatnění si teď rozebereme podrobněji.

Sleva na poplatníka

Základní sleva, kterou je možné v daňovém přiznání odečíst, je sleva na poplatníka. Nárok na tuto slevu mají všichni plátci daně z příjmu a její výše dosahuje 30 840 Kč.

Slevu na daňového poplatníka můžete uplatnit vždy v plném rozsahu, nijak se nekrátí ani v případě, když jste výdělečně činní pouze některé měsíce v roce.

Sleva na důchodce

Do kolonky slevy na poplatníka lze zahrnout také slevu na důchodce. Pokud i v této fázi života aktivně pracujete, můžete doložit přehled zdanitelných příjmů a dosáhli jste důchodového věku, je možné uplatnit slevu ve výši 30 840 Kč, tedy 2 570 Kč měsíčně.

Sleva na manžela nebo manželku

Lze uplatnit opravdu pouze u manželů, případně registrovaných partnerů. Na přítelkyni či přítele slevu neuplatníte za žádných okolností.

Dále je podmínkou, aby roční příjmy osoby, na kterou budete slevu čerpat, nepřesáhly limit 68 000 Kč (zahrnují se do nich příjmy ze zaměstnání, podnikání, nájmů, mateřská či nemocenská, příležitostné příjmy, důchody invalidní i starobní a podpora v nezaměstnanosti).

Výše slevy je stanovena na 24 840 Kč ročně a pokud je dotčená osoba držitelem průkazu ZTP/P, vzroste na 49 680 Kč.

Pro uplatnění této slevy je třeba doložit čestné prohlášení o výši příjmů, doklad totožnosti a případně průkaz ZTP/P.

Od roku 2024 je pro uplatnění této slevy stanovena podmínka, ze které plyne, že je slevu na manžela nebo manželku možné uplatnit pouze v případě, kdy dotyčný ve společné domácnosti pečuje o dítě, které nedosáhlo věku 3 let.

Sleva na invaliditu

Také zdravotně znevýhodnění občané mohou aktivně pracovat a tím pádem mají nárok na uplatnění slevy na dani. Její výše je podmíněna přiznaným stupněm invalidity nebo držením průkazu ZTP/P.

Rozlišujeme 3 stupně invalidity. 1. a 2. stupeň může uplatnit slevu ve výši 2 520 Kč ročně (tedy 210 Kč měsíčně) a u 3. stupně se pak jedná o 5 040 Kč ročně (420 Kč měsíčně).

Pro její uplatnění je třeba doložit průkaz ZTP/P, jste-li jeho držitelem, dále pak potvrzení o přiznání a výplatě invalidního důchodu od ČSSZ.

Sleva na dítě

Daňové zvýhodnění lze uplatnit také v případě, kdy máte děti, a to do 18 let jejich věku, případně do 26, pokud studují.

Podmínkou je, aby příjmy toho, kdo slevu uplatňuje, za předchozí kalendářní rok přesáhly šestinásobek minimální mzdy. Slevu na dítě však může uplatnit vždy pouze jeden z rodičů.

Sleva na dítě

V jakém rozsahu se sleva pohybuje?

  • 1. dítě - 15 204 Kč/rok (1 267 Kč/měsíc).
  • 2. dítě - 22 320 Kč/rok (1 860 Kč/měsíc).
  • 3. a další dítě - 27 840 Kč/rok (2 320 Kč/měsíc).
  • Pokud je dítě ZTP/P, slevy se zdvojnásobí.

Ostatní slevy

Penzijní a životní připojištění

“Spoříte si na důchod?” Pak vězte, že i v takovém případě za splnění daných podmínek můžete uplatnit slevu na dani. U vám příslušné penzijní společnosti si vyžádejte potvrzení, které poté přípojíte k daňovému přiznání. Nelekněte se, když částka nebude odpovídat součtu částek, které jste na penzijko zaslali. Penzijní společnosti mají pro tuto částku vlastní pravidla výpočtu.

Podobně to je i v případě životního pojištění. Zde lze slevu uplatnit v případě splnění následujících podmínek:

  • Životní pojištění máte sjednané minimálně na 60 měsíců, potažmo pro smlouvy uzavřené od 1. 1. 2024 alespoň na 10 let,
  • je sjednáno minimálně do věku 60 let a
  • nastřádané prostředky budete moci vybrat až na konci životního pojištění, tedy nebudete je vybírat průběžně.

Úroky z úvěru na bydlení

I v případě, kdy splácíte hypotéku, si můžete snížit základ daně odečtením zaplacených úroků.

Za předpokladu, že se jedná o vaši hypotéku na vaše bydlení lze odečíst zaplacené úroky do výše 150 000 Kč. Tento limit platí pro zakoupené nemovitosti/sjednané hypotéky od 1. 1. 2021. Do konce roku 2020 byl limit nastaven na 300 000 Kč.

Dárci a darování krevních složek

Zvýhodnění čeká také dárce. Pokud jste přispěli na dobročinné účely nebo darujete například krev, je i v těchto případech možné snížit základ daně.

V případě darů se uvažují ty, jejichž hodnota dosáhla alespoň 1 000 Kč nebo přesáhla 2 % základu daně.

Dárcovství pak zahrnuje také dárce krve, plazmy a jiných složek krve, potažmo orgánů. Za jeden odběr dárci krve přísluší odpočet ve výši 3 000 Kč, u kostní dřeně či kmenových buněk pak může být částka vyšší.

Pro uplatnění této slevy je třeba doložit příslušná potvrzení, která vám připraví buď obdarovaný v případě finančního/hmotného daru nebo pracovníci transplantačního centra či odběru krve v případě darování krve a orgánů.

Pokud vám ve výpisu slev na dani schází školkovné nebo sleva na studenta, všimli jste si správně. Od roku 2024 došlo k jejich zrušení a v příštím daňovém přiznání je již neuplatníte.

Nezapomeňte také na zmíněné úpravy slevy na manžela či manželku, ať vás pak při podání přiznání nic nezaskočí.

Jak na dokumentaci?

Pokud chcete konkrétních slev na dani využít, jednoduše vyplňte příslušnou část přiznání k dani z příjmů a doložte potřebné přílohy. Například na portále Moje daně najdete interaktivní formuláře, které lze jednoduše vyplnit online a i včetně příloh zaslat přímo na finanční úřad.

Součást formuláře pak tvoří také Žádost o vrácení přeplatku, kterou vyplníte například v případě vzniku nároku na daňový bonus nebo pokud jste na daních zálohami zaplatili více, než je samotná výše daně.

Společně s přiznáním ji zašlete příslušnému finančnímu úřadu elektronicky (prostřednictvím datové schránky, na portále Moje daně přes elektronické podání či daňovou informační schránku nebo ji doručíte osobně (i poštou) na finanční úřad, který přeplatek eviduje.

Ulehčete si práci a pro správu svých faktur využijte ten pravý fakturační nástroj. Ve Vyfakturuj.cz budete mít veškeré své doklady kdykoliv při ruce, pomocí chytrých exportů je můžete stahovat v několika formátech a ušetříte tak starosti sobě nebo své účetní.

Petra Zajíc Czabeová
Autor článku: Petra Zajíc Czabeová Petra je pisálek se vším všudy. Pokud zrovna neskládá slova na papír, pečuje o uživatele našich aplikací. Volné chvíle věnuje své francouzské buldočce Olivii, zásobuje byt kytkami a peče nejen koláče.