Fakturační údaje jsou důležité informace, které potřebujete znát pro vystavení faktury. Jaké informace máme konkrétně na mysli? To záleží na tom, zda jste, nebo nejste podnikatel. V článku se dozvíte, jaké fakturační údaje uvádí nepodnikající fyzické osoby, OSVČ nebo společnosti. Připravili jsme i přehledné vzory fakturačních údajů.
Co jsou fakturační údaje?
Chystáte se vystavovat fakturu? Vzhledem k tomu, že jsou faktury důležitým daňovým dokladem pro vaše účetnictví a finanční úřad, měli byste vědět, jaké náležitosti by měly splňovat. Základem jsou fakturační údaje.
Fakturační údaje ve zkratce
Fakturační údaje, které najdete na faktuře (daňovém dokladu), jsou informace o poskytovateli i odběrateli zboží, tedy o prodávajícím a kupujícím. Dále sem patří také informace o zboží nebo službě a ceně, pořadové číslo, datum vydání a datum splatnosti. Pokud fakturu vystavuje online, vyplňte variabilní symbol, banku a číslu účtu.
Údaje pro fakturaci se liší podle toho, zda jste, nebo nejste podnikatel.
Rozdíly ve fakturačních údajích u podnikatelů a nepodnikatelů
Fakturační údaje se odvíjí od toho, kdo fakturu vystavuje.
- Fakturační údaje u fyzické osoby neboli „nepodnikatele“
- Fakturační údaje u podnikající fyzické osoby neboli OSVČ
- Fakturační údaje u firmy neboli právnické osoby
Ve fakturách podnikatelů platících daně nesmí chybět:
- základ daně,
- sazba daně,
- výše daně,
- den uskutečnění zdanitelného plnění.
Jednotlivé vzory fakturačních údajů
Co musí obsahovat fakturační údaje? Pro inspiraci uvádíme několik vzorů faktur. Liší se od sebe fakturačními údaji podle toho, kdo fakturu vystavuje.
V čem se při vystavování faktur chybuje nejčastěji? Zejména v nesprávně napsaném názvu společnosti. Jméno firmy musíte napsat tak, jak je uvedeno v živnostenském nebo obchodním rejstříku.
Dávejte si pozor na:
- velká a malá písmena,
- mezery (například společnost Redbit s. r. o. nelze psát jako Redbit s.r.o bez mezer za tečkami),
- vynechání části názvu (například společnost Alza je evidovaná pod obchodním názvem Alza.cz a.s. Nelze napsat pouze Alza a.s.).
Kde vyhledat informace o fakturačních údajích?
Pokud potřebujete vyhledat fakturační údaje o podnikatelích, máte k dispozici několik online nástrojů:
Díky těmto portálům zjistíte veškeré potřebné informace, které je potřeba uvést na fakturu. Kromě jména a příjmení nebo názvu firmy se dozvíte také fakturační adresu. Setkat se můžete se dvěma typy adres: adresa sídla a adresa provozovny.
- Adresa sídla – jde o místo, na kterém podnikatel sídlí. Zpravidla se jedná o adresu jeho bydliště.
- Adresa provozovny – tato adresa odkazuje k místu (kanceláři, obchodu), ve kterém podnikatel svoji práci provozuje.
Při zadávání fakturačních údajů vás vždy zajímá adresa sídla. V případě, že chcete pro pořádek uvést také dodací adresu, která se od adresy sídla liší, můžete ji vepsat do poznámky.
Dále bývá na portálech uvedené také IČO, role osoby nebo typ podnikatele (fyzická či právnická osoba) atd. Kromě vyhledávačů můžete potřebné informace najít také na webových stránkách podnikatele, pokud je má.
V případě, že vystavujete fakturu „nepodnikateli“, musíte se na potřebné informace (celé jméno a přesnou adresu) doptat.
Nechte fakturaci na Vyfakturuj.cz
Hoďte problémy s fakturací za hlavu a mějte více prostoru pro podníkání nebo třeba pro rodinu. Ve Vyfakturuj.cz vystavíte první fakturu na pár kliknutí.
S Vyfakturuj.cz nemusíte řešit:
- číselné řady – aplikace čísluje doklady sama dle předvolené číselné řady,
- komu fakturujete – jestli jste plátce DPH nebo neplátce DPH, aplikace vám pomůže s náležitostmi faktury,
- vzhled faktury – vyberete si ze 2 vzhledů, různé fonty a nastavíte si brandové barvy.