Obsah:
Článek vás seznámí s významem pojmů penále, smluvní pokuta či úrok z prodlení a také se způsobem jejich výpočtu. Potřebujete-li další informace o tom, co dělat v případě, kdy vám klient nezaplatil fakturu a musíte mu zaslat upomínku, podívejte se do článku Nezaplacené faktury.
Penále za pozdní úhradu faktury
Základním významem slova penále se rozumí sankce za porušení povinnosti ukládané zákonem. Tedy peněžitý trest za nedodržení zákona. Sankce nastává v případech prodlení s platbami daní nebo pojistného.
V praxi můžeme penále použít jako postih za nedodržení smluvních podmínek. Tedy podmínek, které byly dobrovolně přijaté oběma smluvními stranami. Vznikají například mezi dodavatelem a odběratelem uskutečněním obchodu.
Jako penále nám může posloužit:
- Smluvní pokuta. Abychom ji mohli po druhé straně vymáhat, je třeba ji mít ustanovenou ve smlouvě tak, jak upravuje § 2048 občanského zákoníku.
- Úrok z prodlení. Jedná se o zákonný nástroj, který lze využít i v případě, kdy o něm ve smlouvě mezi dodavatelem a odběratelem není ani zmínka.
- Úrok dohodnutý. Jedná se o případ, kdy si smluvní strany sjednají úrok jinak, než je stanoveno zákonem. Konkrétní hranice nastavené nejsou, soud ale může některé dohodnuté úroky, v rámci případného sporu, shledat zjevně nepřiměřenými. Je proto třeba při jejich sjednávání přihlédnout ke konkrétním okolnostem, zákonem stanovenému úroku z prodlení, případně vyjít z již existujících soudních rozhodnutí.
Úrok z prodlení
Už tedy víme, že úrok z prodlení je zákonný nástroj.
Poznámka: § 1970 zákona č. 89/2012 Sb. Občanského zákoníku zní: „Po dlužníkovi, který je v prodlení se splácením peněžitého dluhu, může věřitel, který řádně splnil své smluvní a zákonné povinnosti, požadovat zaplacení úroku z prodlení, ledaže dlužník není za prodlení odpovědný.“
Výpočet úroku z prodlení
Spočítat úrok z prodlení k danému dni není nijak složitá záležitost, stačí dosadit čísla do tohoto výpočtového vzorce:
Pro správný výsledek potřebujete znát úrokovou sazbu. § 1970 Občanského zákoníka odkazuje na nařízení vlády č. 351/2013 Sb., které určuje výši úrokové sazby jako roční repo sazbu navýšenou o 8 procentních bodů.
Repo sazba je jedna ze sazeb, kterou určuje Česká národní banka, a to pro finanční operace na volném trhu, pomocí nichž může např. regulovat množství peněz v oběhu. Její výši včetně vývoje v minulosti najdete tady.
Příklad: Pokud je repo sazba např. 7 %, úrokovou sazbu spočítáme jednoduše přičtením osmi procentních bodů: 7 + 8 = 15. Výsledná úroková sazba k doplnění do vzorce tedy bude 15 %.
Jak vystavit penalizační fakturu
Penalizační faktura je běžná faktura, jejíž položkou je konečná cena sankce za nedodržení smluvních podmínek.
Vystavíte ji podobně jako klasickou fakturu. Plus si ohlídejte následující:
Jak si usnadnit práci?
Pokud chcete vystavovat faktury pohodlně a ušetřit čas pro zajímavější aktivity, vsaďte na Vyfakturuj.cz. Je to program, který pracuje za vás, pomáhá vytvářet faktury co nejjednodušeji a nejrychleji, hlídá platby i bezpečí dat, poskytuje výstupy pro účetnictví a mnoho dalšího.
Zkuste si nezávazně vystavit fakturu klidně hned teď!