Obsah:
Kdo je plátce DPH?
Plátce DPH může být osoba nebo firma, která má zákonnou povinnost odvádět daň z přidané hodnoty státu, případně se stala dobrovolným plátcem DPH.
Pokud by například podnikatel, který je plátcem DPH, zakoupil zboží nebo služby od jiného plátce DPH, faktura by obsahovala základní cenu navýšenou o sazbu DPH. Tuto zaplacenou DPH by si podnikatel evidoval jako „DPH na vstupu“. Při prodeji zboží nebo služeb by k základní ceně přidal DPH. DPH vybíranou od zákazníků by evidoval jako „DPH na výstupu“.
Plátci DPH pravidelně podávají daňové přiznání, ve kterém uvádějí DPH na výstupu a DPH na vstupu, rozdíl mezi nimi představuje částku, kterou podnikatel odvede státu. Pokud by byla DPH na vstupu vyšší než DPH na výstupu, vznikl by takzvaný nadměrný odpočet, který by byl plátci DPH vrácen.
Při jakém obratu se stáváte plátci DPH?
Od 1. ledna 2025 vstupuje v platnost novela zákona o dani z přidané hodnoty, která mění podmínky pro povinnou registraci plátců DPH. Nově se obrat bude sledovat za celý kalendářní rok, a ne za 12 po sobě jdoucích měsíců. Novinkou jsou i dva limity pro registraci:
- 2 000 000 Kč: Pokud obrat přesáhne 2 000 000 Kč, stává se podnikatel plátcem DPH od 1. ledna následujícího roku.
- 2 356 500 Kč: V případě, že obrat překročí 2 356 500 Kč (tedy ekvivalent 100 000 EUR), stává se podnikatel plátcem DPH už následující den po překročení tohoto limitu.
Bojíte se, že překročíte tuto hranici a nezaregistrujete to včas? Systém Vyfakturuj.cz mimo jiné dokáže pomocí hlídače obratu upozornit na blížící se hranici 2 milionů korun.
Co je to DPH?
DPH neboli daň z přidané hodnoty je daní, kterou plátci DPH připočítávají k ceně svých produktů nebo služeb a odvádějí ji státu. Pokud byste například jako podnikatelé (plátci DPH) zakoupili od plátce DPH materiál za 10 000 Kč, přičetl by k němu základní sazbu DPH ve výši 21 %, celkem byste tak zaplatili 12 100 Kč. Řekněme, že byste následně vyrobili a prodali zboží za 20 000 Kč a přičetli k němu 21% DPH (4 200 Kč), zákazník by tedy celkem zaplatil 24 200 Kč.
Do daňového přiznání byste uvedli následující:
- DPH na výstupu: 4 200 Kč
- DPH na vstupu: 2 100 Kč
Státu byste tedy odvedli 2 100 Kč (4 200 – 2 100 Kč).
Sazby DPH jsou pro rok 2025 stejně jako v roce 2024 následující:
- základní sazba 21 %
- snížená sazba 12 % (vztahuje se na potraviny, nealkoholické nápoje, zdravotnické potřeby či hromadnou dopravu a další)
Osvobozenému plnění od DPH podléhá např.: prodej knih, zdravotnická péče, pojišťovací služby a další…
DPH můžete jednoduše vypočítat prostřednictvím některé z kalkulaček DPH.
Kdy se stáváte plátcem DPH?
Jak už jsme zmínili výše, podnikatelé mají v České republice povinnost registrovat se k DPH v případě, že překročí stanovený limit (2 000 000 Kč a 2 536 500 Kč). Povinnost registrace k DPH však vzniká i v dalších, méně častých případech. Jedná se například o tyto situace:
- Pokud převezmete nebo zdědíte firmu, která je plátcem DPH. Povinnost platit DPH nadále zůstává, protože firma už plátcem DPH byla.
- Při fúzi s obchodní korporací, jež je plátcem DPH, přechází povinnost plátcovství DPH na nástupnickou společnost.
- Plátcem DPH se stáváte také ve chvíli, kdy jste členem společnosti bez právní subjektivity (bývalé sdružení živnostníků) a jeden z členů je plátcem DPH.
Dobrovolné plátcovství DPH
K DPH se můžete přihlásit i dobrovolně bez toho, aby váš obrat překročil hranici 2 milionů korun. Dobrovolné plátcovství DPH se vám totiž může v určitých případech vyplatit. Nejčastěji podnikatelé k tomuto kroku přistupují v případě, že:
- Obchodují převážně ze zákazníky, kteří jsou plátci DPH (plátci si od vás budou moci odečíst DPH na vstupu, ceny vašich služeb nebo zboží tak pro ně budou cenově atraktivnější).
- Obchodují se zahraničím (jako plátci DPH můžete uplatnit odpočet DPH, což snižuje vaše náklady).
- Očekávají růst obratu (pokud předpokládáte, že překročíte limity pro povinnou registraci, může pro vás být výhodnější registrovat se k DPH předem).
Nespolehliví plátci DPH
Nespolehlivým plátcem DPH se rozumí plátce DPH, který závažně porušuje své daňové povinnosti. Pro podnikatele je spolupráce s nespolehlivými plátci riziková kvůli takzvanému ručení za dodavatele. Pokud by totiž váš dodavatel neodvedl DPH, mohli byste se snadno dostat do situace, kdy byste ji museli zaplatit vy jako odběratelé. V praxi by to znamenalo, že byste daň z přidané hodnoty odvedli hned dvakrát – jednou v ceně zboží nebo služby a podruhé přímo státu.
Jak minimalizovat riziko finančních postihů spojených s ručením za neodvedenou daň? Vždy pro jistotu nahlédněte do veřejně dostupného registru DPH, kde zadáním DIČ zjistíte, jestli byl plátce DPH označený jako nespolehlivý.
Nespolehlivým se stává plátce DPH v těchto případech:
- Opakovaně neplní daňové povinnosti (neodvádí DPH včas nebo vůbec)
- Předkládá nesprávná nebo neúplná daňová přiznání
- Má evidované významné daňové nedoplatky (zpravidla přes půl milionu Kč)
Pro ověření solventnosti pro jistotu nahlédněte do veřejně dostupného registru DPH.
Jaké povinnosti mají plátci DPH?
K registraci k dani z přidané hodnoty se váže několik povinností:
- Vystavování daňových dokladů: Při každém zdanitelném plnění vám vzniká povinnost vystavit daňový doklad do 15 dnů od uskutečnění plnění.
- Vedení evidence DPH: Jako plátci DPH musíte vést podrobnou evidenci o přijatých a uskutečněných plněních pro účely správného výpočtu a odvodu DPH.
- Podávání daňových přiznání: Daňové přiznání se podává elektronicky do 25. dne po skončení zdaňovacího období. Jako nově registrovaní plátci budete danit každý měsíc, po dvou letech můžete za určitých podmínek přejít na čtvrtletní zdaňovací období. Daň byste tedy státu odváděli až po 3 měsících.
- Kontrolní hlášení: Další povinností je kontrolní hlášení, které se podává elektronicky spolu s daňovým přiznáním a slouží k prevenci podvodů a lepší kontrole odvodu DPH. Kontrolní hlášení se podává měsíčně. Pokud přejdete na čtvrtletní zdaňovací období, tak kontrolní hlášení budete podávat i nadále měsíčně.
- Souhrnné hlášení: V případě, že budete poskytovat služby nebo prodávat zboží do jiných členských států EU, vznikne vám také povinnost podat elektronickou formou souhrnné hlášení do 25 dnů po skončení kalendářního měsíce, ve kterém bylo uskutečněno plnění.
-
Archivace dokladů: Další povinností je uchovávání daňových dokladů a související evidence po dobu 10 let do konce zdaňovacího období, ve kterém se plnění uskutečnilo.
Jak jako plátce DPH fakturovat?
Faktury plátců DPH jsou vždy daňovým dokladem a řídí se zákonem o dani z přidané hodnoty, tedy zákonem č. 235/2004 Sb., konkrétně jeho § 29.
Chcete se dozvědět o náležitostech faktur pro plátce DPH více? Přečtěte si náš článek.
Jak Vyfakturuj.cz usnadňuje plátcovství DPH?
Jak během několika kliknutí vystavit fakturu tak, aby splňovala všechny náležitosti?
Odpovědí je systém Vyfakturuj.cz, se kterým získáte jistotu, že na nic nezapomenete.
Navíc vás upozorní na blížící se hranici pro povinnou registraci k DPH a automaticky bude odesílat vašim zákazníkům nebo dodavatelům upomínky v případě, že v termínu nezaplatí faktury.