Paušální daň
Nejjednodušším způsobem, jak splnit daňové povinnosti je platba paušální daně. V tomto případě stačí pouze jednou měsíčně poslat stanovenou částku na účet finančního úřadu a máte hotovo. Touto platbou vyřešíte jak daň z příjmu, tak i odvod na sociální a zdravotní pojištění. Pokud splníte podmínky, nemusíte podávat daňové přiznání ani přehledy zdravotní pojišťovně a ČSSZ. K paušální dani se mohou OSVČ přihlásit vždy v lednu. V případě, že chcete paušální daň využívat v roce 2025, musíte se k ní přihlásit do 10. 1. 2025. OSVČ, které začínají nově podnikat, mají možnost se k paušální dani přihlásit nejpozději k datu zahájení činnosti.
Tři pásma paušální daně
Na základě výše příjmů a charakteru podnikání je paušální daň rozdělená do tří pásem:
První pásmo
Toto pásmo zahrnuje OSVČ s příjmy do 1 000 000 Kč, přičemž paušální daň pro rok 2024 činí 7 498 Kč.
Navíc sem spadají i:
- OSVČ s příjmem do 1 500 000 Kč, pokud 75 % jejich příjmů umožňuje uplatnit 60% nebo 80% výdajový paušál.
- OSVČ s příjmem do 2 000 000 Kč, pokud 75 % příjmů umožňuje uplatnit 80% výdajový paušál.
Výše paušální daně: V roce 2025 vzroste na 8 716 Kč za měsíc. Dojde tedy k navýšení o 1.128 Kč za měsíc.
Druhé pásmo
Sem spadají OSVČ:
- S ročním příjmem do 1 500 000 Kč bez ohledu na povahu činnosti.
- S příjmy do 2 000 000 Kč, pokud 75 % příjmů spadá do 80% nebo 60% výdajového paušálu.
Výše paušální daně: Pro rok 2024 je výše paušální daně v 2. pásmu stanovena na 16 745 Kč a i v roce 2025 zůstane stejná.
Třetí pásmo
Třetí pásmo je určeno podnikatelům s příjmy do 2 000 000 Kč, bez ohledu na typ činnosti.
Výše paušální daně:V roce 2024 OSVČ ve třetím pásmu platí 27 139 Kč, v roce 2025 zůstane tato částka beze změny.
Chcete se o paušální dani dozvědět více? Přečtěte si tento článek.
Paušální výdaje
Paušální výdaje představují předem dané procento z příjmů, jež mohou OSVČ uplatnit bez nutnosti dokládat skutečné výdaje. Jejich výhodou je, že je možné náklady vyčíslit pouze procentem z příjmů a není nutné vést daňovou evidenci. Vzhledem k tomu, že mohou být paušální výdaje vyšší než skutečné výdaje, mohou se řadě podnikatelů vyplatit. Paušální výdaje mohou pro účely stanovení daně z příjmů fyzických osob uplatnit jak neplátci, tak i plátci DPH.
Typy paušálních výdajů
V Česku mohou OSVČ v závislosti na charakteru činnosti uplatnit paušální výdaje od 30 do 80 %.
Výše paušálních výdajů | Kdy lze uplatnit? | Roční limit paušálních výdajů |
80% paušální výdaje | řemeslné živnosti zemědělská výroba lesní a vodní hospodářství |
1 600 000 Kč |
60% paušální výdaje | živnosti volné živnosti vázané živnosti koncesované |
1 200 000 Kč |
40% paušální výdaje | svobodná povolání, která nevyžadují živnostenské oprávnění (lékaři, advokáti apod.) | 800 000 Kč |
30% paušální výdaje | příjmy z pronájmu nemovitostí a movitých věcí |
600 000 Kč |
Například při příjmu 2.100.000 Kč a 60% paušálním výdaji můžete odečíst maximálně 1.200.000 Kč, ne vypočtených 1 260 000 Kč.
Více o paušálních výdajích se dozvíte v tomto článku.
Skutečné (reálné) výdaje
Skutečnými výdaji jsou takové výdaje, které reálně zaplatíte, což je odlišuje od paušálních výdajů. Jejich výhodou je, že mohou snižovat daňový základ podle skutečných výdajů, což může být výhodné zejména pro OSVČ s vyššími výdaji.
Nevýhodou uplatňování skutečných výdajů je složitější administrativa spojená s vedením daňové evidence, která vyžaduje pečlivou evidenci veškerých výdajů použitých v rámci podnikání, které by mohly být doloženy jako daňově uznatelné. Vzhledem k tomu, že zákon nestanovuje přesnou formu vedení daňové evidence, je jen na vás, jestli se rozhodnete pro starou dobrou tužku a papír nebo si práci zjednodušíte moderním fakturačním systémem.
Do reálných výdajů je možné zahrnout různé náklady, které jsou uznatelné pro daňové účely. Některé výdaje však mají částečné omezení nebo jsou v evidenci zakázané. Omezení najdete v § 24 a § 25 zákona o daních z příjmů.
- Daňově uznatelné náklady:náklady za materiál a zásoby, mzdové náklady, náklady za energie, náklady za marketing, náklady na pojištění atd.
- Daňově neuznatelné náklady: náklady na osobní potřeby, pokuty a penále, dary a sponzorské příspěvky, náklady za pořízení dlouhodobého majetku, reprezentační náklady atd.
Komu se v roce 2025 vyplatí paušální daň a komu skutečné a paušální výdaje?
Není možné jednoznačně říci, komu se více vyplatí využít paušální daň a pro koho jsou vhodnější paušální či skutečné výdaje. Výběr by se měl totiž vždy odvíjet od výše příjmů a výdajů a také oboru podnikání. Je vždy proto dobré si propočítat, která varianta se vám vyplatí nejvíce.
Kdy využít paušální daň?
Obecně je možné říci, že je režim paušální daně vhodný zejména pro OSVČ s nižšími ročními příjmy (limit do 2 000 000 Kč) a také podnikatele, pro které je obtížné doložit skutečné náklady.
Kdy jsou výhodnější paušální výdaje?
Paušální výdaje jsou pro OSVČ nejvhodnější v případě, kdy jsou jejich skutečné náklady na podnikání nižší než procentuální sazba paušálních výdajů odpovídající jejich oboru živnosti. V případě, že máte jako OSVČ vyšší výdaje než stanovené procento paušálních výdajů, nejsou pro vás paušální výdaje výhodné.
Kdy je lepší využít skutečné výdaje?
Skutečné výdaje jsou výhodné pro OSVČ s vyššími provozními náklady, které převyšují paušální procenta. U této varianty je však nutné evidovat veškeré doklady.
Příklad
Paní Horáková, která pracuje jako účetní na volné noze (výdajový paušál 60 %) a ročně si vydělá 1,1 milionu korun, uvažuje nad tím, jestli se jí v roce 2025 více vyplatí paušální daň nebo výdajový paušál.
Paušální daň
Paní Horáková vzhledem k výši ročních příjmů a 60% procentnímu paušálnímu výdaji spadá do 1. pásma. Měsíčně by tedy v roce 2025 platila paušální daň ve výši 8 716 Kč. Za rok by na odvodech zaplatila 104 592 Kč.
Výdajový paušál
Pokud by se paní Horáková rozhodla danit výdajovým paušálem, zaplatila by celkem 132 064 Kč (daň – 35 160 Kč, zdravotní pojištění – 32 664 Kč, sociální pojištění – 64 240 Kč). Za rok by tedy v případě výdajového paušálu přeplatila 27 472 Kč, více se jí tak vyplatí vstoupit do režimu paušální daně.
Každý podnikatel musí ze zákona nejen danit své příjmy, ale také vystavovat faktury v případě, že prodává zboží nebo poskytuje služby. Jak tuto povinnost jednoduše splnit? Faktury můžete snadno vystavovat kdykoliv a odkudkoliv s Vyfakturuj.cz s řadou funkcí, které vám podnikání významně usnadní.