Objevili jste na přijaté faktuře zkratku VAT a zajímá vás, co znamená? Zjednodušeně se jedná o anglické označení člověka platícího DPH. V Česku se takový člověk označuje zkratkou DIČ. Pokud si chcete držitele VAT ověřit a získat o něm další informace, stačí využít systém VIES. Zjistěte to nejdůležitější, co se vyplatí o VAT a VIES vědět.
Co je to VAT number neboli VAT ID?
Na otázku, co je záludná zkratka VAT ID, existuje jednoduchá odpověď. První část VAT je anglickou zkratkou Value Added Tax, která je neznamená nic jiného než daň z přidané hodnoty, známou pod českou zkratkou DPH. V ČR máme celkem 3 sazby DPH a připočítávají se k základní ceně všech produktů a služeb na trhu. Obvykle ji platí konečný spotřebitel.
Celá zkratka VAT ID je z anglických slov: Value Added Tax Identification Number a je ekvivalentem českého DIČ.
VAT najdete na dokumentech
Jak u zahraničních, tak u tuzemských subjektů platí, že pro správnou fakturaci a dodržení všech právních předpisů musí užívat daňové identifikační číslo. V Česku se plátci DPH označují jako DIČ, v zahraničí VAT ID.
VAT ID je obvykle součástí kontaktních a platebních informací dané společnosti. Najdete jej na fakturách, ale také na dalších právních dokumentech.
Jak VAT ID vypadá?
VAT se skládá z mezinárodního kódu země a dalších 8 až 12 znaků. Tyto znaky v Česku tvoří nejčastěji čísla z IČO (identifikační číslo osoby). Jde o číslo právnické osoby, podnikající fyzické osoby nebo organizační složky státu. U fyzické osoby se jedná o rodné číslo nebo jiný obecný identifikátor, který ustanovuje zvláštní zákon.
Příklad: VAT number pro Českou republiku bude začínat CZ a pokračovat zmiňovanou číselnou kombinací.
Pro ověření VAT ID subjektu využijte systém VIES
Ověření informací o plátcích DPH se liší podle toho, zda jsou, nebo nejsou členy Evropské unie.
Ověření plátců v rámci EU pomocí VIES
VIES je zkratkou anglických slov VAT Information Exchange System. Jde o systém, ve kterém najdete data o plátcích DPH registrovaných v zemích Evropské unie. Dále zde najdete informace o dodání služeb a zboží, které spadají do souhrnného hlášení k dani z přidané hodnoty. Systém umožňuje kontrolovat, zda kupující zboží přiznal a zdanil.
Můžete se spolehnout, že informace v systému VIES jsou vždy aktuální. Při vyhledávání se váš dotaz dostane do systému daňové správy konkrétní země EU a v reálném čase na něj dostanete odpověď.
O plátci DPH se dozvíte základní informace, které jsou v souladu s právní úpravou konkrétní země. Např.: sídlo plátce DPH se dozví jen plátci DPH z některých zemí spadajících do EU.
Ze systému se dozvíte, zda VAT ID je, nebo není platné. Vašemu dotazu se přidělí unikátní identifikační číslo konzultace, které se vyplatí uschovat po případnou daňovou kontrolu. Díky němu dohledáte datum a čas dotazu, ale také odpověď na něj.
Pokud vás zajímají podrobnější informace o plátcích DPH registrovaných v České republice, vyplatí se hledat v českém celostátním registru plátců DPH.
Ověření plátců DPH mimo EU
Pokud obchodujete s plátcem nespadajícím do zemí EU, bude ověřování VAT number složitější. Neexistuje totiž žádná centrální databáze. Musíte tedy hledat v lokálních registrech, v kontaktních údajích dané firmy nebo zkrátka na internetu.
Kdy získáte DIČ?
DIČ je zkratka pro daňové identifikační číslo. Slouží pro identifikaci daňového subjektu. Jde o několikamístný kód, který se skládá z písmen a číslic. Písmena tvoří kód země, u ČR jde o zkratku CZ. DIČ má každá právnická i fyzická osoba, která platí jakoukoliv daň (například daň z příjmu), ne jen DPH.
DIČ hraje důležitou roli při odvodu daní a slouží především pro komunikaci s finančním úřadem. Díky DIČ je snadné zjistit, jestli podnikatel podal daňové přiznání a nahlásil všechny povinné informace, které se s podnikáním pojí.
Plátce DPH má povinnost své DIČ uvádět na všech dokladech. Neplátce DPH své DIČ uvádí pouze v případě, že jedná s finančním úřadem.
Kde získáte DIČ?
Získání daňového identifikačního čísla se liší podle toho, zda jste firma nebo jen OSVČ.
- Firma – IČO získá po vzniku společnosti a přidělí jí ho rejstříkový soud. DIČ uděluje finanční úřad, jakmile se firma k placení daně zaregistruje. DIČ firmy se skládá ze zkratky CZ a čísla IČO.
- OSVČ – IČO získávají po přihlášení na živnostenském úřadě nebo po vystavení koncese. DIČ získá po registraci k dani na finančním úřadě. Skládá se ze zkratky CZ a rodného čísla.
Nechte fakturaci na Vyfakturuj.cz
Hoďte problémy s fakturací za hlavu a mějte více prostoru pro podníkání nebo třeba pro rodinu. Ve Vyfakturuj.cz vystavíte první fakturu na pár kliknutí.
S Vyfakturuj.cz nemusíte řešit:
- číselné řady – aplikace čísluje doklady sama dle předvolené číselné řady,
- komu fakturujete – jestli jste plátce DPH nebo neplátce DPH, aplikace vám pomůže s náležitostmi faktury,
- vzhled faktury – vyberete si ze 2 vzhledů, různé fonty a nastavíte si brandové barvy.